تبلیغات
خبرگزاری انارک - سایت خبری نارسینه
بخشهای سایت:  خبرگزاری انارک  |  زمبیل  |  چت  |  نقشه ماهواره‌ای انارک  | 
  خبرها را خودتان به ما اطلاع دهید. خبر، مقاله و عکس را از طریق ایمیل بفرستید. ایمیل مدیر سایت (مالکی): malekims@yahoo.com

موضوع‌ها

Atom Feed

نویسندگان

مدیر سایت (4)
سعید مالکی (249)

ورود نویسنده

ورود به میهن بلاگ

آمار سایت

 كل مطالب:

 بازدیدهای امروز:
 بازدیدهای دیروز:
 بازدیدهای این ماه:
 بازدیدهای ماه قبل:
 كل بازدیدها:
flag counter لیست کشورها

سال 1354 در شاهین شهر اصفهان بدنیا آمد. از همان كودكی علاقه زیادی به هنر، مخصوصا نقاشی و مجسمه سازی داشت. پس از خدمت مقدس سربازی، آموزش قلمزنی را نزد استاد اكبر ابراهیمی در سبك ریزه شروع كرد . پس از حدود دو ماه به دلیل علاقه فراوان به تابلوهای برجسته قلمزنی و این كه در آن زمان كمتر استادی هنر خود را به كسی آموزش می داد در این سبك به صورت خودآموز شروع به كار نمود. خود او در مورد اولین كارش میگوید:
"اولین تابلویی كه قلمزنی كردم را در مغازه یكی از دوستانم به دیوار زده بودم كه یكی از تجار آن را دید و چون خیلی خوشش آمده بود آن را خرید و برای فروش به دوبی برد. این موضوع باعث تشویق من شد و از آن به بعد بیشتر تلاش کردم و تجربه بیشتری در این كار كسب كردم. در حالی كه برای یادگیری تابلو میزدم برای تامین مخارج خودم نزد آقای اولیایی از كسبه معروف در میدان نقش جهان و آقای صابونیان به صورت كارمزدی انواع طرح های جمشیدی و گل و مرغ و گاهی ایلیاتی بر روی سرویس چای خوری، رولت خوری، جادستمالی، منقل، قندان،آینه و شمعدان و... در سبك ریزه نقش میزدم."

سابقه کار وی 15 سال است كه از این مدت 2 سال را در سبك ریزه و 13 سال در سبك تابلو برجسته كار كرده است.

قلم زنی چیست؟
قلم‌زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلم‌زنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است که در دسته بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد.

امروزه برای قلم‌زنی نخست داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولاً از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف قرار می‌دهند و با چکش بر انتهای قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.
قلم‌های این هنر متنوع هستند و نام‌های خاص خود را دارند مانند قلم سایه و قلم نیم‌بر. پس از ایجاد نقش‌ها، قیر را جدا می‌کنند و روی شیارها گرده زغال می‌ریزند و روی ظرف را با روغن جلای سیاه می‌پوشانند. به این ترتیب نقش‌های قلم‌زده شده به شکل خط‌هایی تیره و مشخص دیده می‌شود.
نمونه‌ای از هنر قلم زنی استان مرکزی که یک بادیاب (بادیه، جام بزرگ پایه‌دار) مسی بود در ورودی سازمان مالکیت‌های معنوی WIPO در سوئیس قرار دارد

افتخارات:
آقای فرهاد میرزایی عشین حدود 5 سال به صورت آزاد مربی این رشته هنری بوده و 4 دوره نیز تحت نظر اداره میراث فرهنگی در نایین و انارک در امر اموزش جوانان همت نموده اند.
کارهای ایشان در نمایشگاههای زیادی در شهر های تهران و اصفهان به معرض نمایش گذاشته شده است. همچنین در نمایشگاهی که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان در سال 87 برگزار نموده ایشان رتبه دوم بین مربیان جوان را کسب کرده اند.
هنر دست ایشان را میتوانید در نمایشگاههای هنرهای دستی انارک که هرساله به همت خانم عابدزاده در محل کتابخانه عمومی انارک برگزار میگردد مشاهده نمایید.

شماره تماس جهت سفارشات: 09132235449

نمونه كار:

برگرفته از انارك نیوز

() نظرات
  موضوع:  نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 فروردین 1390 ساعت 08:42 ب.ظ
نویسنده: وحید ایرانپور اناركی

وبلاگ استاد ابراهیمی

اخبار از رسانه‌ها

جهت ▲  

شبکه خبر

جام جم

خبرگزاری اکونیوز

خبرگزاری کار

اخبار مهر

اخبار تابناک

فناوری اطلاعات

اخبار آفتاب

وبلاگ مهار بیابان‌زایی


[ آنلاین:  ]