تبلیغات
خبرگزاری انارک - سایت خبری نارسینه
بخشهای سایت:  خبرگزاری انارک  |  زمبیل  |  چت  |  نقشه ماهواره‌ای انارک  | 
  خبرها را خودتان به ما اطلاع دهید. خبر، مقاله و عکس را از طریق ایمیل بفرستید. ایمیل مدیر سایت (مالکی): malekims@yahoo.com

موضوع‌ها

Atom Feed

نویسندگان

مدیر سایت (4)
سعید مالکی (249)

ورود نویسنده

ورود به میهن بلاگ

آمار سایت

 كل مطالب:

 بازدیدهای امروز:
 بازدیدهای دیروز:
 بازدیدهای این ماه:
 بازدیدهای ماه قبل:
 كل بازدیدها:
flag counter لیست کشورها
روز جمعه ۴/۲/۸۸ ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح به مرور افرادی که حضور خود را در برنامه این هفته اعلام کرده بودند در محل حاضر شدند. قبراق و سرحال. با نشاطی که از هوای پاک صبحگاهی نطنز سرچشمه می‌گیرد.

افراد سوار بر اتوبوس می‌شوند. از‌‌ همان ابتدای برنامه شور و شوق خاصی همه را فراگرفته است. بگو و بخند... شوخی و مزاح...

امروز هوا کاملا غبارآلود و ابری است وخبری از خورشید نیست که نیست. به راه می‌افتیم. مسیر تند و تند از پیش روی ما می‌گذرد... نطنز... اردستان... نائین... اینجا صبحانه‌ای مفصل از همه نوع غذا ی صبح گاهی صرف می‌شود. دقیقا ظرف مدت نیم ساعت. سریع جمع می‌شویم و سوار بر راکب آهنین ادامه راه را در پی می‌گیریم.

از شهر نیمه کویری نائین می‌گذریم. هوا همچنان غبار آلود است. در طول مسیر هر ازگاهی دشت کنار جاده پوشیده از گلهای شقایق وحشی و بابونه شده است.

به شهر کوچک و تاریخی انارک می‌رسیم. البته دیدار از انارک می‌ماند برای برگشت از معدن. از انارک تا معدن سرب نخلک در حدود یک ساعت در حرکت بودیم. مسیر اصلی به فرعی بدل می‌شود. چند کیلومتری که می‌رویم تابلویی نام نخلک را یدک می‌کشد: معدن سرب نخلک ۹ کیلومتر. اینجا مسیر بسیار بد و ناهموار است آن چنان که گویی اتوبوس پیاده می‌رود.

به معدن نخلک می‌رسیم. در همین ابتدای کار قدمت این معدن سرشار و غنی چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. با نگهبان سلام و علیکی وارد می‌شویم. لازم به ذکر است بازدید با هماهنگی آقای مهندس فرهاد حسینی (برادر آقای فرزاد حسینی از اعضای فعال گروه) انجام می‌شود.

اینجا غنای کشور ایران مشخص می‌شود. کشوری با معادن و منابع فراوان و غیر قابل شمارش.

به محض ورود یکی از متصدیان معدن ضمن خوش آمدگویی به گروه، ما را به محل آسانسور برد. آسانسور تا عمق ۲۰۰ متری زمین می‌رود. ظرفیت حداکثر ۱۰ نفر است. چند دسته می‌شویم و به نوبت سوار آسانسور رو سوی عمق.

مدت رسیدن تا کف زمین یک دقیقه البته با آسانسور. آنقدر پایین می‌رویم که گویی تا آن طرف کره زمین راهی بیش نیست. قدمت معدن به دوران ساسانیان می‌رسد!!!

محوطه‌ای باز با چندین کانال تو در تو. برق و آب گرم و ریلهای حمل بار با واگنهای قدیمی. اینجا افرادی با خونگرمی خاص آن مناطق پذیرای گروه هستند. همگی ساده و پاک و بی‌آلایش. کلی اطلاعات در مورد فرآیند استخراج سرب از معدن می‌دهند. یکی یکی تونل‌ها و مکانهای مهم معدن را که ۲۰۰ متر زیر زمین است می‌بینیم و عکسهایی به یادگار می‌اندازیم و با دنیادنیا خاطره به محل آسانسور باز می‌گردیم. کنار در ورودی آسانسور چند قطعه سنگ خام سرب را برایمان آماده کرده‌اند تا تحفه‌ای باشد محض یادگاری. هر کدام قطعه سنگی بر می‌داریم و باز ۱۰ نفر ۱۰ نفر سوار می‌شویم. مسیر بازگشت اندکی بیشتر طول می‌کشد. همه که به سطح زمین می‌رسیم جمع شده و عکسی دسته جمعی می‌اندازیم. البته چند ثانیه ابتدای خروج از آسانسور چشم‌ها هیچ نمی‌بیند جز روشنایی.

اکنون می‌شود قدر آفتاب و هوای تازه را دانست. چه روحیه‌ای می‌طلبد کارگر باشی، کارگرمعدن. آن هم ۲۴ ساعت کار در ۲۰۰ متری زیر زمین. با حداقل حقوق و امکانات. گرسنگی را با غذایی لذیذ و ساده در رستوران معدن رفع می‌کنیم. استراحتی مختصر و ادامه بازدید...

به کارخانه می‌رویم:

در اینجا استخراج اولیه از سنگ خام انجام می‌شود طی چندین مرحله شکستن سنگ و خرد کردن و جداسازی سرب و شستشوی انتهایی. که این مطلب آشنا به فن می‌طلبد و زمان زیاد که از حوصله این متن خارج است.

در کنار بازدید از مکانهای تخصصی معدن سفری کوتاه داریم به آتشکده و قلعه‌ای قدیمی که در فاصله ۵۰۰ متری معدن واقع شده است.

از کوهنوردی هم بی‌نصیب نیستیم. کوهی نسبتا کوتاه و زمانی کم.

به انتهای بازدید از معدن می‌رسیم. خداحافظی از کارگران وسوار بر اتوبوس و حرکت به سوی انارک خفته.

توقفی نیم ساعته در انارک و بدلیل عقب بودن از زمان بندی برنامه فقط قدمی چند در قلعه بازسازی شده می‌زنیم و چند عکسی به سرعت می‌گیریم و سریع از انارک و منطقه کویری و تنها دل می‌کنیم و به سوی نطنز براه می‌افتیم. شهر‌ها و روستا‌ها و بیابان‌ها و دشت‌ها به سرعتِ اتوبوس دیدگانمان را می‌نوازند. ساعت ۹ شب به نطنز می‌رسیم.


() نظرات
  موضوع: گردشگری ،  نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 تیر 1390 ساعت 09:19 ق.ظ
نویسنده: سعید مالکی

وبلاگ استاد ابراهیمی

اخبار از رسانه‌ها

جهت ▲  

شبکه خبر

جام جم

خبرگزاری اکونیوز

خبرگزاری کار

اخبار مهر

اخبار تابناک

فناوری اطلاعات

اخبار آفتاب

وبلاگ مهار بیابان‌زایی


[ آنلاین:  ]